Ndërlidhjet

ALGJER


Në deklaratën e publikuar në internet, grupi më i madh militant islamik në Algjeri i ndërlidhur me Al Kaidën, tha se e kundërshton amnistinë e ofruar që të ulë armët, dhe se do ta vazhdojë luftën e shenjtë apo xhihadin.
Më shumë se 150 mijë njerëz e kanë humbur jetën në luftën e Algjerisë, e cila filloi në vitin 1992 kur autoritetet i anuluan zgjedhjet për të pamundësuar fitoren e partisë fundamentaliste islamiste.
XS
SM
MD
LG