Ndërlidhjet

HAGË


Tre ish oficerë të ish armatës jugosllave u paraqitën para gjykatës për krime të luftës në Hagë, për rolin e tyre në masakrën e Vukovarit në vitin 1991.
Serbët Veselin Shlivançanin, Mile Mrkiç dhe Miroslav Radiç akuzohen për krime kundër njerëzimit, sepse u kanë lejuar trupave të tyre që t'i largojnë qindra pacientë jo-serbë nga spitali i Vukovarit për t'i çuar në një fermë në afërsi. Të paktën 264 njerëzit, shumica kroatë, u vranë dhe kufomat u hodhën në një varrezë masive.
XS
SM
MD
LG