Ndërlidhjet

ASTANA


Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice tha se zhvillimi ekonomik i Kazakistanit shkon paralelisht me demokratizimin. Gjatë vizitës në Kazakistan ajo potencoi rëndësinë e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, në prag të zgjedhjeve presidenciale me 4 dhjetor.
"Stabiliteti kërkon ligjshmëri dhe ligjshmëria e vërtetë kërkon demokraci" tha Rice.
Në prag të vizitës, autoritetet arrestuan njërin nga personalitetet kryesore në opozitë, që ishte paraparë të takohej me sekretaren Rice.
XS
SM
MD
LG