Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

UASHINGTON


Presidenti amerikan, George Bush tha se referendumi i sotëm paraqet hap kritik përpara në marshin e Irakut drejt demokracisë. Mëtutje, në fjalimin e tij javor në radio, ai u shpreh se pas çdo hap që e ndërmerrë populli i Irakut, vizioni i al-Kaidës për rajonin bëhet gjithnjë e më i izoluar. Në këtë kuadër, presidenti Bush tha:
- Duke hedhur votën e tyre, populli i Irakut u dha një goditje të ashpër terroristëve dhe dërgoi mesazh të qartë për botën: irakianët do të vendosin për të ardhmen e vendit të tyre me zgjedhje paqësore, e jo me kryengritje të dhunshme.
XS
SM
MD
LG