Ndërlidhjet

PEKIN


Sekretari amerikan i Mbrojtjes Donald Rumsfeld, dhe homologu i tij Cao Gangchuan, gjatë takimit në Pekin, u pajtuan për shtimin e këmbimeve ushtarake ndërmjet dy vendeve. Rumsfeld gjithashtu i bëri thirrje Kinës që të jetë më transparente rreth rritjes ushtarake.
"Projekti për rritjen e fuqisë së Kinës, kuptohet se do të bëjë që vendet e tjera të pyesin për qëllimet që ka Kina dhe të përshtasin sjelljen e tyre në një mënyrë, apo tjetër" tha Rumsfeld.
XS
SM
MD
LG