Ndërlidhjet

BAGDAD


Kreu i Lidhjes Arabe, Amr Musa, viziton sot Bagdadin në të parën vizitë që nga rënia e Sadam Huseinit.
Gjatë vizitës tre ditore Musa do takohet me udhëheqësit vendorë në përgatitje të konferencës për pajtim mes grupeve të ndryshme etnike dhe fetare në Irak.
Në të tjera zhvillime focat irakiane kanë arrestuar nipin e Sadam Huseinit, në vendlindjen e tij në Tikrit, nën akuzat se ka furnizuar me para kryengritësit.
Në Bakuba njoftohet për katër civilë irakianë të vrarë dhe 14 të plagosur nga një sulm vetvrasës. Burimet amerikane njoftojnë dhe për katër ushtarë amerikanë të vrarë.
XS
SM
MD
LG