Ndërlidhjet

FRANKFURT


Autori turk Ohran Pamuk mori sot çmimin prestigjioz për paqe, të panairit gjerman të librit. Ai rrezikohet me burg në vendin e tij, për shkak të vërejtjeve për masakrën ndaj armenëve. Gjatë muajit shkurt, në një intervistë për mediat zvicerane, ai tha se "1 milion armenianë janë vrarë dhe askush përveç meje nuk guxon të flas për këtë".
Sipas armenëve, 1.5 milionë persona janë vrarë para 90 vjetësh, gjatë dy viteve të fundit të Perandorisë Otomane.
XS
SM
MD
LG