Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

BERLIN


Gjermania planifikon zvogëlimin e trupave paqeruajtëse që shërbejnë në Ballkan, ka bërë të ditur Ministri gjerman i Mbrojtjes. Sipas Peter Struck, sa i përket Kosovës "sipas të gjitha gjasave çështja e statusit do të zgjidhet në gjysmëvitin që vjen. Pas kësaj ne mund të tërhqim trupa nga Kosova", tha Struck për të shtuar se megjithatë nuk mund të japë një datë kur trupat gjermane do të kthehen në shtëpi nga misionet në Ballkan. Ai ka paralajmëruar dhe shkurtim të paqeruajtësve në Bosnjë.
XS
SM
MD
LG