Ndërlidhjet

BAGDAD


Tri parti të arabëve synni formuan koalicion për të garuar në zgjedhjet parlamentare, të dhjetorit në Irak. Konferenca e Përgjithshme e Njerëzve të Irakut, Partia Islamike e Irakut dhe partia Dialogu Kombëtar i Irakut, u bënë thirrje synnive që të dalin në votime.
Arabët synni kishin bojkotuar zgjedhjet e janarit, nga të cilat doli qeveria me shumicë shiite dhe kurde.
XS
SM
MD
LG