Ndërlidhjet

PEKIN


Lideri kinez Hu Jintao arriti të sigurojë zotimin e Koresë Veriore për pjesëmarrje në rrethin e ardhshëm të bisedimeve gjashtë palëshe për programet bërthamore të Penjanit. Raportet ndërmjet Kinës dhe Koresë Veriore janë "miqësore dhe të frytshme", u tha në fund të vizitës së Jintaos në Penjan. Ndërkohë, negociatori amerikan, Kristopher Hill tha se bisedimet gjashtë palëshe do të vazhdojnë muajin e ardhshëm, pavarësisht nga mosmarrëveshjet për hapat e mëtejm.
XS
SM
MD
LG