Ndërlidhjet

TOKIO


Japonia po zhvillon bisedime dy palëshe me Korenë e Veriut, të parat që nga nëntori i vitit 2004. Fati i qytetarëve japonezë të rrëmbyer nga regjimi i Penjanit për qëllime spiunazhi në vitet '70 dhe '80 është tema kryesore e takimit.
Për Penjanin qëllimi kryesor është të marrë komensime nga Tokio për kolonizimin japonez të gadishullit korean në vitet 1910 – '45.
XS
SM
MD
LG