Ndërlidhjet

BEOGRAD


Qeveria serbe miratoi ngritjen e një komisioni hetimor për dhunën e ushtruar kundër komunitetit hungarez në Vojvodinë. Hungarezët thonë se po përballen gjithnjë e më tepër me presionin e nacionalistëve serbë. Komisioni qeveritar i Beogradit do të ketë për qëllim identifikimin e incidenteve të ndodhura dy vitet e fundit mes serbëve dhe hungarezëve. Parlamenti Evropian i ka bërë të ditur Serbisë se do të rishohë ndihmat për vendin nëse situata nuk përmirësohet.
XS
SM
MD
LG