Ndërlidhjet

PARIS


Kryeministri i Francës Domique de Villepin diskutoi sot me Ministrin e Brendshëm Nicolas Sarkozy, rreth trazirave në disa lagje në periferi të Parisit. Asnjë detaj nga takimi nuk u bë publik. Natën e kaluar, qindra të rinj u përleshën me policinë, nëpër lagjet e varfëra të emigrantëve, siç thanë të rinjt, për shkak të dhunës policore dhe rritjes së papunësisë.
"Policia gëzon shumë të drejta. Problem tjetër këtu është pabarazia sociale" tha një i ri.
Trazirat filluan para një jave, pas vdekjeve të dy të rinjëve afrikanë.
XS
SM
MD
LG