Ndërlidhjet

PARIS


Grupe të rinjësh, gjatë natës së kaluar, u kanë vënë zjarrin rreth 750 veturave dhe depove. Trazirat 8 ditëshe në paralagjet e Parisit, sot filluan të përhapen edhe në disa qytete tjera të Francës. Raportohet se rreth 170 persona janë arrestuar. Qeveria e Shteteve të Bashkuara dhe ajo e Rusisë, u bënë thirrje qytetarëve të tyre në Francë, që t'u shmangen zonave të trazuara.
Dhuna filloi javën e kaluar, pas vdekjes së dy të rinjëve, në lagjet e banuara kryesisht nga emigrantët.
XS
SM
MD
LG