Ndërlidhjet

BAKU


Në Azerbejxhan nesër mbahen zgjedhjet parlamentare. Dy partitë e bllokut opozitar thanë se policia ka arrestuar menaxherët e fushatave të tyre elektorale. Uashingtoni kërkoi që autoritetet në Azerbejxhan të garantojnë votime të lira dhe të ndershme.
"Shprehja e lirë e vullnetit të njerëzve përmes zgjedhjeve të tilla është thelbësore për të ardhmen e vendit dhe forcimin e lidhjeve me Shtetet e Bashkuara" tha zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Sean McCornmack.
Ndërkohë, organizata Human Right Uatc ka thënë se dhuna e qeverisë ka fikur mundësinë për zgjedhje të lira.
XS
SM
MD
LG