Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria amerikane tha se forcat amerikane dhe irakiane, filluan ofensivën e re përgjatë kufirit me Sirinë, kundër grupit të Al Kaidës në Irak. Rreth 3.500 ushtarë amerikane dhe vendas marrin pjesë në ofensivën e emëruar "Operacioni Perdja e Çeliktë" që synon përmirësimin e gjendjes së sigurisë dhe shkatërrimin e Al Kaidës në Irak. Operacioni është përqëndruar në provincën e Al-Anbar me shumicë synite.
Po nga Bagdadi njoftohet se anetarët e Al Kaides kanë ekzekutuar 15 ushtarë irakene të marrë peng dy ditë më parë në perëndim të kryeqytetit iraken.
XS
SM
MD
LG