Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria amerikane tha se forcat amerikane dhe irakiane, filluan ofensivën e re përgjatë kufirit me Sirinë, kundër grupit të Al Kaidës në Irak. Rreth 3.500 ushtarë amerikanë dhe vendas marrin pjesë në ofensivën e emëruar "Operacioni Perdja e Celiktë" që synon përmirësimin e gjendjes së sigurisë dhe shkatërrimit të Al Kaidës në Irak. Operacioni është përqendruar në provincën e Al-Anbar me shumicë synite.
Po nga Bagdadi njoftohet se anetarët e Al Kaides kanë ekzekutuar 15 ushtarë irakenë të marrë peng dy ditë më parë në perëndim të kryeqytetit irakien.
XS
SM
MD
LG