Ndërlidhjet

TEHERAN


Irani kërkon ndihmë nga partnerët ndërkombetarë për programin e armëve bërthamore. Në rezolutën e miratuar thuhet se organizata iraniane e energjisë bërthamore është e autorizuar të kërkojë ndihmën e ndërkombëtareve për realizimin e programit bërthamor. Deri tani Rusia është partneri kryesor ndërkombetar i Iranit në ngritjen e stacionit të parë bërthamor.
Ndërkaq një revistë gjermane ka bërë të ditur se pajisje të sofistikuara të industrisë vendase po transportohen ilegalisht nëpërmjet Moskës për të prodhuar armatime në Iran dhe Siri.
XS
SM
MD
LG