Ndërlidhjet

PARIS


Aktet e shkatërrimit kanë shënuar ditën e 12 në Paris. Protestuesit kanë djegur me qindra automjete si dhe kanë plagosur 4 policë. Në një deklaratë të ministrisë së brendshme thuhet se protestat kundër racizimit janë përhapur me shpejtësi në kryeqytetin francez dhe në qytete të tjera. Gjatë orëve të natës policia ka arrestuar dhe 150 protestues të tjere. Kryeministri De Vilpe, pas një mbledhje të keshillit të sigurisë tha se ka përforcuar masat e sigurisë dhe ekipin e tyre. Mëse 8 mijë policë dhe njeëz të rendit gjenden në terren.
XS
SM
MD
LG