Ndërlidhjet

BAIKONUR


Sonda kozmike e Agjencisë Evropiane të Hapësirës, u nis në drejtim të Venerës, ku do ta eksplorojë nxehtësinë dhe dendësinë e atmosferës rreth planetit.
Raketa ruse që e bart sondën Venera Express, u nis sot nga kosmodromi Baikonur në Kazakistan.
Sondës do t'i duhen rreth 5 muaj që t'i afrohet Venerës, planetit më të afërt me Tokën në sistemin diellor.
XS
SM
MD
LG