Ndërlidhjet

PEKIN


Kina bëri thirrje për "fleksibilitet dhe pragmatizëm" në fillim të rrethit të ri të bisedimeve gjashtë plaëshe për programet bërthamore të Koresë Veriore. Krye negociatori kinez Vu Davei iu drejtua zyrtarëve nga Japonia, Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe dy Koretë, në fillim të takimit në Pekin.
"Detyra kryesore e rrethit të pestë të bisedave, bazohet në nocionin 'premtimi është premtim' dhe fjalët duhet të pasohen nga aksionet", tha Davei.
Penjani gjatë shtatorit, u pajtua të heq dorë nga programet bërthamore në këmbim të ndihmës dhe përfitimeve tjera.
XS
SM
MD
LG