Ndërlidhjet

BRATISLLAVË


Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashme dhe Siguri, Javier Solana tha se Sllovakia mund të ketë rol qëndror në bisedimet për statusin e Kosovës. Këtë koment ai e bëri pas takimit në Bratisllavë me Ministrin e Jashtëm Eduard Kukan. Të dy politikanët u pajtuan se vendimi për statusin duhet të merret deri në fund të vitit 2006.
Gjatë vizitës Solana takohet edhe me kryeministrin Mikulas Dzurinda dhe zyrtarë të tjerë.
XS
SM
MD
LG