Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian i ka bërë thirrje autoriteteve boshnjake të ndryshojnë kushtetutën e vendit, në prag të fillimit të bisedimeve për integrim. Komisonieri evropian për zgjerimin Oli Rehn tha se modernizimi i kushtetutës boshnjake pas luftës, ështe shumë i rëndësishëm për progresin e reformave në Bosnje. Një nga cështjet më delikate mbetet ekuilibri i pushtetit mes 3 komuniteteve, ai serb, kroat dhe boshnjakë.
XS
SM
MD
LG