Ndërlidhjet

PRAGË


Ish presidenti i Çekisë Vaclav Havel i ka dërguar një letër presidentit rus Vladimir Putin, përmes së cilës i kërkon ta përmirësojë gjendjen me të drejtat e njeriut në Rusi.
Në letër shprehen shqetësime për presionet në rritje të qeverisë ruse ndaj partive politike opozitare, mediave dhe sistemit gjyqësor.
Havel i bën thirrje Putinit t'i respektojë standardet demokratike ndërkombëtare dhe liritë individuale.
Bashkë-autorë të letrës janë edhe 8 ish udhëheqës politikë botërorë.
XS
SM
MD
LG