Ndërlidhjet

JERUZALEM


Izraeli ka ndër mend të zgjerojë vendbanimet hebreje në Bregun Perëndimor. Autoritetet izraelite parashikojnë formimin e një lagjeje hebreje në këtë zonë. Plani është kundërshtuar me forcë nga autoritetet palestineze, që në Bregun Perëndimor, Rripin e Gazës dhe Jeruzalemin lindor, kerkojnë te ngrenë shtetin etyre. "Plani i ndërtimit të lagjeve hebreje cënon seriozisht përpjekjet e dy palëve për paqe dhe ne kërkojmë që SHBA të ndërhyjnë urgjentisht për anulimin e tij"-ka deklaruar përfaqësuesi i negociatave Palestine Izrael, Saeb Erekat.
XS
SM
MD
LG