Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

PEKIN


Presidenti Shteteve të Bashkuara George Bush, i bëri thirrje Kinës që të garantojë më shumë të drejta për qytetasrët e saj.
"Është e rëndësishme që në Kinë të shtohen të drejtat sociale, politike dhe fetare. Ne inkurajojmë Kinën që të vazhdojë tranzicionin historik për më shumë liri", tha Bush, pas takimit në Pekin me presidentin e Kinës Hu Jintao.
Në takim u diskutua edhe për çështjen e Tajvanit.
"I rikonfirmova presidentit Bush se qeveria e Kinës është e përkushtuar për paqe dhe stabilitet në Tajvan, por nuk do të tolerojmë në asnjë mënyrë, të ashtuquajturën, pavarësi të Tajvanit" tha Jintao.
Ndërkohë, Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice shprehi shqetësimin e Uashingtonit rreth raporteve për masat ndaj disidentëve në Kinë, në prag të vizitës së Bushit.
XS
SM
MD
LG