Ndërlidhjet

PRISHTINË


Neser pritet të mberrije në Kosove i dërguari i Kombeve të Bashkuara në bisedimet për statusin e Kosovës , Marti Ahtisari. Në kuadrin e raundit të parë të bisedimeve Mahtisari do të takojë gjatë dy ditëve në Prishtinëgrupin negociator, presidentin Rugova, përfaqësues të UNMIK-ut, NATO-s, si dhe partive politike, shqiptare e serbe. Këto takime do tu paraprijnë vizitave në kryeqytet e rrajonit, Beograd PodgoriceShkup dhe Tirane. Misioni i kryenegociatorit Ahtisari do të zhvillohet në formën e diplomacisë ecejake kurse faza e parë e këtij misioni do ti shërbejë atij për të dëgjuar fillimisht pikëpamjet e të gjitha palëve në bisedime për mënyren sesi e shohin ato zgjidhjen e statusit të Kosovës.
XS
SM
MD
LG