Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

JERUSALEM


Kryeministri i Izraelit Ariel Sharon kërkoi nga presidenti Moshe Katsav të shpërndajë parlamentin. Kastav tha se Sharon e bëri këtë kërkesë pasi parlamenti nuk mund të funksionojë si duhet në formën e tanishme dhe se do të fillojë konsultimet për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.
Sharon pritet të jap dorëheqje nga partia Likud dhe të formojë parti të re. Linja e fortë brenda partisë ka kundërshtuar hapat e Sharonit për tërheqje nga Rripi i Gazës.
XS
SM
MD
LG