Ndërlidhjet

SARAJEVË


Bosnja sot e shënoi 10-vjetorin e Marrëveshejs së Dejtonit, e cila i dha fund luftërave më të përgjakshme ndërmjet ish republikave jugosllave.
Në 21 nëntor 1995, presidentët e atëhershëm të Bosnjes, Kroacisë dhe Serbisë u dakorduan me planin amerikan të paqes për t'i dhënë fund luftës së viteve 1992-1995, pas tri javë negociatash në bazën ushtarake amerikane në Dejton, Ohio.
XS
SM
MD
LG