Ndërlidhjet

TOKIO


Presidenti i Rusisë Vladimir Putin dhe kryeministri i Japonisë Junichiro Koizumi u dakorduan të zgjerojnë lidhjet ekonomike mes dy vendeve dhe të kërkojnë zgjidhje për mosmarrëveshjet territoriale disa dhjetëra vjeçare.
Mosmarrëveshjet për 4 ishuj në Paqësor, i kanë penguar Moskën dhe Tokion që të nënshkruajnë Traktatin e Paqes.
Putin gjithashtu tha se Rusia planifikon ndërtimin e një naftësjellësi në Oqeanin Paqësor, për dërgimin e naftës së papërpunuar nga Siberia në Japoni dhe në vendet tjera të rajonit.
XS
SM
MD
LG