Ndërlidhjet

BERLIN


Bundestagu gjerman votoi sot për Angela Merkel, e cila është femra e parë që bëhet kancelare e Gjermanisë.
"Dr. Angela Merkel zgjedhet kancelare, me shumicën e nevojshme të votave të anëtarëve të parlamentit gjerman", njoftoi zgjedhjen e saj, kryetari i parlamentit Norbert Lammert.
Ajo mori këtë post, 2 muaj pas zgjedhjeve dhe arritjes së marrëveshjes për koalicion me bazë të gjerë me partinë e kancelarit të deritashëm, Gerhard Schroeder.
XS
SM
MD
LG