Ndërlidhjet

UASHINGTON


Forcat amerikane do të qëndrojnë në Irak aq gjatë sa është e nevojshme për të krijuar një mjedis të sigurtë në Irak, ka bërë të ditur Departamenti i Shtetit. Ndërkohë sekretarja amerikane e shtetit ka deklaruar për mediat se po shihet mundësia e zvogëlimit gradual të trupave nga administarata Bush.
Deklaratat në fjalë erdhën pas apelit të bërë nga përfaqësuesit e komuniteteve shite, sunite dhe kurde të Irakut për hartimin e afateve kohore që do mundësonin tërheqjen e trupave ndërkombëtare.
XS
SM
MD
LG