Ndërlidhjet

BRUKSEL


Selia e NATO-s bëri të ditur se nuk do të përdorë për një kohë të gjatë territorin e Uzbekistanit për operacione në Afganistan. Vendimi i autoriteteve uzbeke u mor pasi forcat amerikane evakuan një baze në jug të vendit këtë javë me kërkesë të vetë qeverise. Ftohtësia e marëdhenieve mes Uzbekut dhe Perëndimit erdhi pas përleshjeve me armë mes qeverisë dhe protestuesve në Andixhon, gjatë muajit maj.
XS
SM
MD
LG