Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kryeministri i Izraelit Ariel Sharon krijoi partinë e re, të emëruar "Kadima"-(Përpara). Mediat izraelite thanë se sllogani i partisë është: "Sharon–lider i fortë i paqes". Sipas zyrtarëve të saj emri "Kadima" do të thotë të shkosh drejt vendimeve serioze dhe realiste politike. Sharon u largua nga partia Likud pas kritikave të linjës së fortë për tërheqjen e trupave dhe kolonëve nga Rripi i Gazës.
XS
SM
MD
LG