Ndërlidhjet

BEOGRAD


I dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, Marti Ahtisari vazhdon sot vizitën në Beograd. Ai takohet me kreun e Kishës Ortodokse serbe, Patriarkun Pavle, presidentin e Serbisë Boris Tadiq dhe përfaqësuesit diplomatikë në Beograd.
Në prag të takimit, Tadiq parashikoi se negociatat do të jenë "të vështira dhe dramatike" dhe se Ahtisarit do t'i shpalos propozimin e tij për ndarjen e Kosovës mbi baza etnike, ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve.
XS
SM
MD
LG