Ndërlidhjet

MERDARË


Në vendkalimin kufitar në Merdare, autoritetet serbe sot i dorëzuan 41 trupa të pajetë të shqiptarëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë. Kufomat e tyre janë zhvarrosur nga varrezat masive në Batajnicë dhe Bajina Bashtë, ndërkaq vijnë nga rajoni i Suharekës, Gjakovës, Mejës, Fushë Kosovës dhe rajoneve tjera.
Me kthimin e këtyre trupave, sipas të dhënave të administratës ndërkombëtare, në Serbi mbeten edhe mbi 150 kufoma të tjera, në pritje të riatdhesimit.
XS
SM
MD
LG