Ndërlidhjet

BRUKSEL


Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri Javier Solana ka vlerësuar sot se vendet anëtare të BE-së do të duhej ta shpërblejnë Maqedoninë dhe t'ia mundësojnë statusin e vendit kandidat për anëtarësim.
"Kemi obligim ta shpërblejmë Maqedoninë", ka thënë Solana, duke përkujtuar se BE-ja ka marrë obligime ndaj disa vendeve ballkanike, dhe tash nuk duhet të heqë dorë "megjithëse unioni tash nuk është shumë i disponuar të zgjërohet".
XS
SM
MD
LG