Ndërlidhjet

PRISHTINË


Shefi i Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë Soren Jessen-Petersen dhe kryeministri Bajram Kosumi, e kanë përshëndetur fillimin e misionit diplomatik të Marti Ahtisaarit në rajon, duke e cilësuar si fillim të procesit për zgjidhjen e statusit të Kosovës.
Jessen-Petersen dhe Kosumi kanë pohuar se platforma e Beogradit për ndarjen e Kosovës në dy entitete, nuk mund të jetë opsion i bisedimeve, dhe këtë nuk e ka përkrahur as Ahtisaari dhe as Grupi i Kontaktit.
XS
SM
MD
LG