Ndërlidhjet

RAFAH


Zyrtarët palestinezë zyrtarisht e shpallën të hapur vendkalimin kufitar mes Rripit të Gazës dhe Egjiptit.
Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Izraelit Daniel Taub, tha se tani palestinezët kanë kontroll të plotë në Rripin e Gazës.
"Hapja e pikës kufitare në Rafah, në të vërtetë i jep fund kontrollit të Izraelit mbi palestinezët në Gazë" tha Taub.
Një ekip vëzhguesish i BE-së do të mbikqyrë punën e këtij vendkalimi.
XS
SM
MD
LG