Ndërlidhjet

TEHRAN


Presidenti Mahmoud Ahmadinejad ka deklaruar se Tehrani nuk do të pranojë përpjekjet e Perëndimit për të ndaluar Iranin që të ketë teknologji bërthamore."Shtetet e Bashkuara, ju keni arsenal bërthamor, ju po i përdorni armët kundër kombeve dhe njerëzve në botë madje ju keni perdorur armë kimike dhe gjatë luftës në Irak. Pra kush jeni ju që të dyshoni për aktiviteti bërthamore të Iranit?"- deklaroi presidenti iranian gjatë një fjalimi në 25 vjetorin e milicisë vullnetare. Ndërkaq dje agjensia e energjisë bërthamore e OKB-së, i kërkoi Iranit të pasurojë uraniumin në Rusi, dhe jo brenda tij.
XS
SM
MD
LG