Ndërlidhjet

VATIKAN


Papa Benedikti tha sot se bota duhet të bëjë më shumë për ndalimin e dhunës në rajonin e Darfurit në Sudan. Ai tha se "tmerri i ngjarjeve" në Darfur thekson nevojën për vendosmëri më të madhe ndërkombëtare për garantimin e sigurisë dhe të drejtave të njeriut atje. Dhjetëra mijëra persona janë vrarë dhe më shumë se 2 milionë janë detyruar të largohen nga shtëpitë, që nga fillimi i vitit 2003.
XS
SM
MD
LG