Ndërlidhjet

UASHINGTON


Departamenti amerikan i Shtetit ka reaguar pas publikimit në disa media të një dokumenti, që sipas tyre, Uashingtoni ia ka dorëzuar Brukselit e që kishte të bënte me qëndrimin amerikan ndaj të ardhmes së Kosovës. Për programin shqip të radios Evropa e Lirë, Terry Davidson, zëdhënës për çështjet evropiane në në Departamentin e Shtetit lidhur me dokumentin në fjalë tha: "Ne rregullisht shkëmbejmë dhe ndajmë ide me partnerët tanë të Grupit të Kontaktit dhe kjo është pjesë e procesit të shkëmbimeve diplomatike. Ne nuk komentojmë publikisht mbi detajet e shkëmbimeve të tilla."
Më tej duke folur për qëndrimin amerikan mbi statusin e Kosovës Davidson shtoi: "Shtetet e Bashkuara nuk janë mbrojtëse të ndonjë rezultati specifik të statusit të ardhshëm të Kosovës. Ne mbështesim punën e të dërguarit të posaçëm të Kombeve të Bashkuara dhe do të punojmë ngushtë me të dhe palët e përfshira në këtë proces."
Ndërkaq i pyetur rreth emërimit të një të dërguari të Shteteve të Bashkuara në bisedimet për statusin e Kosovës zoti Davidson u përgjigj shkurt se "nuk e kemi një të tillë".
XS
SM
MD
LG