Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria e Shteteve të Bashkuara njoftoi se dy ushtarë amerikanë e kanë humbur jetën nga një bombë e vendosur pranë rrugës në veri të Bagdadit.
Ndërkohë, vala e rrëmbimeve vazhdon. Ushtria amerikane dhe policia irakiane thanë se 6 pelegrinë iranianë dhe dy irakienë, janë rrëmbyer nga një person i armatosur afër qytetit Balad, 75 km në veri të Bagdadit.
Ndërkaq për fatin e gjermanes Susanne Osthoff, prej të premtes nuk dihet gjë. Kancelarja Angela Merkel tha se Osthoff mund të jetë rrëmbyer, kurse mediat gjermane thanë se rrëmbyesit janë kërcënuar ta vrasin atë nëqoftëse Berlini nuk e ndërpret bashkëpunimin me qeverinë irakiane.
Ndërkohë, Ekipet e Paqëruajtësve Kristianë konfirmuan se për 4 punonjës humanitarë të këtij grupi, nuk dihet gjë prej 26 nëntorit.
XS
SM
MD
LG