Ndërlidhjet

HAGË


Mbrojtja dhe prokuroria në gjykimin e Sllobodan Millosheviqit kanë kundërshtuar që pjesa për Kosovën në procesin ndaj ish presidentit jugosllav të zhvillohet ndaras nga ajo për krimet në Bosnjë dhe Kroaci.
Prokurori Jeffrey Nice tha se bëhet fjalë për një "ndërmarrje të përbashkët kriminale".
Nice gjithashtu u shpreh kundër shtyrjes së procesit, të cilën i akuzuari e kërkoi për arsye shëndetësore.
Millosheviqi ngarkohet për 66 pika të aktakuzës, për krime kundër njerëzimit dhe krime të luftës në luftërat në Bosnje, në Kroaci dhe në Kosovë.
XS
SM
MD
LG