Ndërlidhjet

LUBJANË


Zgjidhja e çdo problemi në Ballkan duhet t'i plotësojë interesat e stabilitetit rajonal, tha kryesues i OSBE-së, ministri i Jashtëm i Sllovenisë Dimitrij Rupel, pas takimit me shefin e diplomacisë ruse Sergei Lavrov, ku mes te tjerash diskutuan ceshtjen e Kosoves.
Lavrov tha se zgjidhja e problemeve në Ballkan "duhet të bëhet në kontekstin e situatës në rajon dhe në Evropë, bazuar në Kartën e Helsinkit".
Ndërkaq SHBA-ja paralajmëruan se konferenca e sotme e OSBE-së në Ljubjanë mund të deshtojë nëse Rusia refuzon tërheqjen e trupave të saj ushtarake nga Gjeorgjia dhe Moldavia.
XS
SM
MD
LG