Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice mbrojti sot trajtimin që u bëjnë Shtetet e Bashkuara, të dyshuarve për terrorizëm. Në prag të vizitës në Evropë, ajo tha se Shtetet e Bashkuara drejtohen nga ligjet dhe nuk i kanë thyer ato.
"Ne i konsiderojmë anëtarët e zënë robë të Al Kaidës, luftëtarë të paligjshëm, të cilët mund të mbahen në përputhje me ligjet ushtarake. Ne duhet t'i trajtojmë ata sipas ligjeve tona, që reflektojnë vlerat e njerëzve të Amerikës" tha Rice.
Në takimet me zyrtarët evropianë ajo pritet të diskutojë edhe për raportet sipas të cilave CIA ka pasur burgje sekrete në disa vende të BE-së, ku janë mbajtur të dyshuarit për terrorizëm.
XS
SM
MD
LG