Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

BAGDAD


Gjyqi i ish liderit irakian Saddam Hussein rifilloi sot, pas 90 minutash ndërprerjeje. Ekipi i mbrojtjes u shpreh i pakënaqur me refuzimin e gjykatësit që të dëgjojë shqetësimet e tyre për legjitimitetin e gjyqit. Pas braktisjes së sallës nga avokatët, Saddam filloi të protestojë.
"Jetë të gjatë për Irakun dhe për popullin arab. Poshtë diktatura. Jetë të gjatë për demokracinë" tha Hussein.
Ai me 7 bashkëpunëtorë akuzohen për vrasjen e më shumë se 140 shiitëve, pas një tentim atentati ndaj Sadamit, në Dujail, gjatë vitit 1982.
XS
SM
MD
LG