Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara thonë se e kundërshtojnë planin e Rusisë për t'i shitur Iranit sisteme raketore dhe armatim tjetër, në vlerë prej 1 miliardë dollarësh, për shkak se ky plan nuk u shërben interesave amerikane dhe atyre rajonale.
Zëdhënësi i Departamentit të shtetit, Adam Ereli tha se zyrtarët amerikanë po planifikojnë t'i diskutojnë këto vërejtje me kolegët e tyre rusë. Ministri rus i mbrojtjes, Sergei Ivanov, tha se armatimi nuk do ta ndryshojë baraspeshën e forcave në rajon.
XS
SM
MD
LG