Ndërlidhjet

KIEV


Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice, tha sot se Konventa e OKB-së kundër torturës zbatohet tek i gjithë personeli amerikan, pa përjashtime. Këtë koment ajo e bëri pas takimeve me liderët në Ukrainë, ku sot po qëndron për vizitë, në kuadër të turneut në Evropë.
Me kryeministrin Yurii Yekhanurov, ajo diskutoi për reformat politike dhe ekonomike në Ukrainë. Ndërkaq, me presidentin Viktor Yushcheko pritet të diskutojë për ambiciet e Kievit për anëtarësim në BE dhe në NATO.
Pas Kievit, Rice do të qëndrojë në Bruksel.
XS
SM
MD
LG