Ndërlidhjet

BRUKSEL


Mali i Zi duhet të vendosë vetë për kohën dhe kushtet në të cilat do të mbajë referendumin për pavarësi, bëhet e ditur në raportin më të ri të Grupit Ndërkombëtar të Krizave. Zgjidhja e gjendjes në Mal të Zi do t'i ndihmojë qëndrueshmërisë së rajonit dhe jo e kundërta dhe nuk do të ketë ndikim në procesin e përcaktimit të statusit që veçse ka filluar, shkrueht më tej në raport.
Nëse Podgorica vendos të shkëputet nga Serbia atëherë Bashkimi Evropian duhet të jetë i gatshëm të ndihmojë si Serbinë dhe Malin e Zi, vlerëson në raportin më të fundit Grupi Ndërkombëtar i Krizave.
XS
SM
MD
LG